Csak hogy a fórum tényleg újra üzemeljen: a legutóbb említett kedd esti RTL-es "sci-fi" - könyörgöm, miért ez a sorozat címe? - tényleg silány alkotásnak tűnt, ilymódon tíz percnél többet nem áldoztam rá (elnézést, ha az elhamarkodott előítéletemmel hibát követek el). Elrabolt kislány, akit nem túl sikeres nyomozó keres; kislány agyába infót ültetnek valakik; földönkívüliek inváziója vagy valami ilyesmi a tét; tán még a végére valamelyik emberi szereplőről ki is derül, hogy ő is a marslakók beépített embere - kábé ennyit tippeltem az első néhány jelenet nyomán, mikor kikapcsoltam a tévét. Ilyenkor tényleg elgondlokodtató: 1. mi a science fiction valójában, az-e, aminek mi gondoljuk, vagy az, aminek mások, 2. tényleg ennyire népszerű műfaj napjainkban az úgynevezett sci-fi, hogy akármilyen kis C-kategóriás krimit érdemes "marslakós-inváziós-tud.fantasztikus" mázzal leönteni, mert akkor fogyaszthatóbb? Ráadásul ha az ilyesfajta filmek rosszak, színvonaltalanok, a tévénézőknek elmegy a kedve nemcsak a konkrét daraboktól, de általában is műfajtól, vagy amit annak vél. De ha megutálják általa, akkor hogy igazolja be a létjogosultságát a módszer (a "nyakon öntés")?

Igazából sosem értettem ezt a dolgot. Azt tapasztaltam, hogy a szűkebb-tágabb környezetemben élő emberek nagyobbik része gyanakodva, fanyalogva, viszolyogva viszonyul a kifejezéshez: tudományos-fantasztikus. Ha Solarist vagy a Blade Runnert elkezdeném nekik vetíteni, felállnának, legjobb esetben udvarias mosollyal ("gyerekes fiú ez az Attila" - mondanák). Ugyanakkor egyik-másikról kiderül, hogy nagy kedvence, mondjuk, a Csillagkapu című tévésorozat, mindig nézi. Hát akkor hogy van ez? A logikai lánc - számomra - elakad, nem tudom kibogozni. Ugyebár, itt nem minőségi kérdésekről van szó, hanem műfajiról. Vagy nem is tudom. Hiszen nem értem, mondom.

Attila



*******************************************
Orion-fórum, 2005.10.14.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html