Udv'

En is olvastam Lem kitoreseit. Eloszor is ugy nez ki, egy iro csak akkor lenne elegedett egy muvenek filmre vitelevel, ha az egy szo szerinti adaptacot jelentene -- anelkul pl., hogy akar egy szereplo kimaradna a konyvbol, vagy eggyel tobb lenne a filmben. Ez persze lehetetlen lenne (igy en meg egy elegedett irorol sem hallotam konyvenek megfilmesitese kapcsan). Pl. Bradbury utalta Truffaut Fahrenheit 451-et -- egeszen addig, amig nem telt el egy par evtized, mire a Mester elismerte, hogy a sok felgyulemlett szemet kozott a franica adaptacio egeszen jo. Ha pedig a legujabb Bradbury adaptaciot, a 'Mennydorges robaja' megfilmesiteset vesszuk, akkor Bradbury most mar valoszinuleg imaba foglalja Truffaut nevet.

Visszaterve Lemhez... Az amerikai Solaris-adaptacio laba nyomaba sem er a szovjetnek - es ezt Lem is elismerte. Magam utalom, hogy irok - mint Lem - eladjak jo penzert a jogot a konyveik megfilmesitesere [mert a penz ugyebar jol jon], hogy majd azutan habzo szajjal tudjanak frocsogni, hogy mennyire tonkretettek az o gondolatukat. Ha olyan nagyokosak, csinaljanak ok jobb filmet a konyveikbol - de ugy tudom, Lemnek sem sikerult meg jobban filmre vinni Solarist, mint Tarkovszkijnak.

Tarkovszkij egyebkent nem rosszabb filmet csinalt, mint amilyen konyvet Lem irt, csak MAST -- sot, a maga [filmes] modjan, Tarkovszkij Solarisa jobb, mint Leme. Es ha Lem nem ertette meg Tarkovszkijt [aki viszont megertette Lemet], akkor vessen magara. Ez csak azt bizonyitja, hogy meg egy zseni intelligenciajanak is vannak hatarai...

Tarkovszij egyebkent szinten ugyanazt a temat feszegette mint az iro: hogy hol van az ember helye a kozmoszban -- csakhogy, Lemmel ellentetben, nala ket vilagegyetem letezett: egy, ami korulvesz bennunket, es egy, ami bennunk van.

Eleg csak osszehasonlitani 'A nema csillag'-ot a mostani horroros, sci-finek alcazott szemettel ahhoz, hogy lassuk, Lem igazsagtalanul hordja le a muveibol keszult filmeket. A mostani sci-finek alcazott ostobasagokkal ellentetben mindegyik igazi, verbeli klasszikus sci-fi. (Ugy gondolom, Lem utalhatja a mozit ugy altalaban - es ha ez valoban igy van, az az o baja...)

Nagy elismerest nalam egyebkent sem valt ki valaki - legyen az akar a zsenialis Lem [aki tenyleg zseni - olvastam par nem sci-fi konyvet, mint a 'Summa technologiae'-t ] -, aki ugy szid egy filmet, hogy azt vegig sem nezi. Sztrugackijekkel pedig neki igazan nem kellene peldaloznia, mivel ok nemcsak a film alapjaul szolgalo novellat irtak, hanem a vegleges film forgatokonyvet is. Szoval elbarmolasrol szo nem lehetett - a film ugyanis egy kozos munka eredmenye volt a rendezo es az irok/forgatokonyvirok kozott.

A regeny az regeny, a film pedig film. Egy regenyt nem lehet az iro elvarasainak tokeletesen megfeleloen filmre atvinni, csakugy, mint ahogy egy szobrot sem lehet egy festmennye valtoztatni ugy, hogy magat a szobor anyagat paszirozzuk ra a vaszonra. Csak a temat, ami egy szoborban benne van, lehet festmenyben megjeleniteni - espedig egy uj, onallo alkotas folyaman. Termesztes, hogy egy szobrasz [vagy iro] maskeppen fejezi ki magat, mint egy festo [vagy rendezo].

Szoval minden mufajnak megvannak a maga lehetosegei es korlatai - es ha ezt Lem nem ismerte fel, az az o - es nem Tarkovszkij [sem pedig a Solaris-{film}-rajongok] - problemaja. Az, hogy Lem szegyenli korai muveit [pedig A Magellan-felho jobb, mint az osszes Pirx tortenet egyuttveve], csak ujabb ellenerzest valt ki bennem - szoval be is fejezem....

Meg valami: Tarkovszkij filmjenek a vege - amitol Lem teljesen kiakadt - a legjobb sci-fi veg, ami valaha keszult.

Pali

U.i: En is felhozhatnek jo nehany idezetet, amelyek egekig magasztaljak a szovjet Solarist. Ugyszinten jo nehany konyvem van sci-fi filmekrol, de kivetel nelkul mindegyik dicseri a filmet - egyesek addig mereszkedtek, hogy a Vilag[egyetem!] legjobb fantasztikus filmjenek tartjak. Szinten, nemreg neves [joreszt vagy teljesen amerikai] tudosokbol allo csoport harmadik vagy negyedik minden idok legjobb sci-fi filmjenek valasztotta a Solarist. Szoval Lem jo iro es tudos, de a filmekhez semmit sem ert [vagy csak nagyon hiu]. Van ilyen ...



*******************************************
Orion-fórum, 2005.06.09.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html