Udv'

Motyo: Tulajdonkeppen videken lakom - csakhogy ez egy masik videk. Szoval a postanal kell maradnunk, mivel van egy-ket tizezezer kilometer tavolsag kozottunk... Majd a Hazigazdankon keresztul megadok egy e-mail cimet, es a honlapomon is meglathatod, milyen kepeket komponalok. (Bar nem az Andromeda kodhoz, hanem a "multimedia show"-imhoz, amivel itt az iskolakat latogatom. Most keszult el egy ujabb musorom a Marsrol.) Mar mas tagtarsunknak is igertem egy filmet, csak most tenyleg erre nincsen lehetosegem. Eleg vacak helyzetben vagyok itt, amibol ki kell vergodnom - szoval a szives turelmedet kerem addig is.

A Lisztov ur fele honlapot en sem lattam, de kuldhetek kepeket Neked e-mailen.

(Hazigazdanknak is szol:) Ha erdekel, szivesen megosztom Veled az Andromeda kod [Tumannoszty Andromedu:] film kipofozasaval kapcsolatos otleteimet/kepeimet (amit "Tumannost project" nev alatt buvolok :-) Mivel a munkam kapcsan elkezdtem olyan csillagaszati kepeket komponalni, amelyek valodiak [marmint nem kompjutergrafikak, hanem eredeti kepekbol osszeallo kompoziciok] + nemreg megkaptam egy masik szovjet film, a Bulicsov altal irott 'Rogos ut vezet a csillagokhoz' feljavitott valtozatat, a kettot osszekotve megindult a fantaziam az Andromeda koddel kapcsolatban. (Ti. a 'Rogos ut...' eseteben is a belso jelenetek szuperek - csakugy, mint az Andromeda kodnel -, de hianyoztak kulso helyszinek. A rendezo mar nem el, de a fia - az apja iranti tiszteletbol - adott a filmhez egy-ket ilyen jelenetet, mivel vegul is az akkori penzhiany miatt nem lett teljes a film. Szoval o csak egy kis - de latvanyos - simitast vegzett a filmen.)

Az Andromeda kod a kedvenc konyvem, es a filmet is szeretem. De amellett, hogy a film csonka, gondolom, szinten a penzhiany miatt, hianyos is. Szoval elkezdtem megjeleniteni, majd meg is komponalni azokat e helyszineket, amik kivankoznak a filmbe. [A musoraimhoz hasonloan nem alkalmazok komjutergrafikat]. A problema majd csak az animacio lesz. 2D-vel is elmennek a jelenetek [pl. az urhajo elsuhan a Vascsillag bolygoja felett], de lehet, hogy egy-ket kephez kell valami egyszeru 3D animacio is [pl. lebego platformon utazo emberkek]. Van itt a varosban egy filmes iskola meg egy egyetem, szoval lehet, hogy ott majd kerek segitseget. (Semmikeppen nem fogok - messze nem is tudnek, de nem is akarnek - Csillagok haboruja-fele kavalkadot csinalni. Az uj 2. reszt nemreg lattam csak, de bazi zavaro volt az a rengeteg kovalygo mutyur a kepen, mig tortenetet, jellemeket sehol sem talaltam. Szoval ugy akarom a "feljavitast" vegezni, hogy azt akar az eredeti rendezo is csinalhatta volna.)

A hangot is atvarialom egy kicsit - pl. a keret-zenenek Bach D-moll toccata es fuga-jat gondoltam. Tudatosan torekszem egy ici-pici hasonlosagra a 2001-hez es a Solarishoz [pl. a Bach-zene az utobbiban], de ez inkabb egy tisztelges ezen kedvenceim fele, mint plagizalas. A kepekrol annyit, hogy a konyv egy fejlett, harmonikus, bekes [ambar nem problemamentes] jovoben jatszodik, mig a filmben minden sivar [joreszt egy kopar tengerparton vettek fel]. A filmbol nem nagyon derul ki, hogy 3000-ben vagyunk (nagytotal kepek egyaltalan nincsenek is, epuleteket sem latunk kivulrol, es a kozelibb kepeken is [1967-ben!] meglevo konstrukciokat hasznaltak [pl. "szobrok" egy valodi uttorovarosban].) A belsok pazarok [pl. a Tantra urhajo belseje, ami a konyv egyik magyar kiadasanak a boritojan is szerepel] + a bolygon szuperek az urhajok, terepjarok stb. Szoval en csak az egyensulyt allitom helyre a filmben - ami igy, remelhetoleg, felkerul az igazi klasszikus sci-fi filmek korebe. (Meg kell azonban mondadom, hogy mindossze 20-25, a maga idotartamaban nehany masodperces jelenetrol van csak szo [+ egy joreszt szoveges prologus es epilogus]. Bar ezeken is sok mulhat - sok konkret peldat hozhatnek, amikor egy par masodperces jelenet egy filmet egy nagysagrenddel javitja [kulonosen a film vegen], de szerenytelenseg lenne a reszemrol barmilyen osszehasonlitast tenni ...

A filmet nem lehet kapni videon vagy DVD-n, de szerencsere egy orosz ismerosom turheto minosegben - es szelesvasznuban - felvette videora a TV-bol, amit egy haverja atvitt DivX-re. Egy masik [ausztral] ismerosom ezt ravitte egy DVD-re, ami egesz jol nez ki a film a TV kepernyojen. De azert majd a DivX-szel [.avi] fogok dolgozni.

Kimondottan a hazigazdankhoz: Felhuzni az orrom azon, amit irtal, luxus lenne nekem - itt most ezerszer nagyobb gondom van ennel. Meg azutan valamennyire osztom is a nezetedet. Annyit azonban hozzatennek, hogy az Andromeda kod [ugy a film mint a konyv] nem csereszabatos a hollywoodi penzsovar erolkodesekkel.

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.05.20.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html