Udv'

Na, orulok, hogy meg egy Solaris-rajongoval hozott ossze a sors. Nem akarom Hazigazdank idegeit tepazni, de ha idom - s penzem - engedi [csak a magam szorakoztatasara!], visszateszem a Tarkovszkij altal kivagott reszeket a 167 perces filmbe. Bar lehet, hogy akad majd olyan kiado, aki ezt a teljes valtozatot [marmint a Tarkovszkij altal elkovetett teljes valtozatot, hiszen o igy latta a filmet jonak, es csak a kozonseg reagalasa miatt VALTOZTATTA ezt meg] ki fogja adni, szoval varok meg kb. egy evet ezzel. A Criterion kiadonak ott volt a lehetoseg - a kezukben volt a teljes film - de balga modon kihagytak a helyzetet. Pedig a kivagott reszek magyarazatot adnak arra, hogy miert fulladt kudarcba Hari es Krisz ujabb kiserlete az egyuttelesere, valamint sokkal sci-fibbe teszik a filmet. Pl. az eredeti filmben lenyegesen hosszabb - az amugy gyonyoru - jelenet, amikor Krisz az urallomas fele kozelit. A vagott filmbol a fustolgo urhajo, amibol Krisz kiszall, szinten teljesen hianyzik.

A Stalker hanggal egyetertek - marmint egyetertek azzal, hogy nem muszaj egyetertenunk. Ki igy, ki ugy latja jonak - a valasztasi lehetoseg megvan [mono + 5.1] a DVD-n, szoval "kinek a pap, kinek a papne".

Itt van egy link, ahol kepeket lathatsz Klusancev filmjeibol + osszehasonlitast Kubrick 2001-evel. http://www.astronautix.com/articles/roastars.htm

Nekem a kovetkezo filmem van Klusancevtol: "Doroga k zvezdom" [Ut a csillagokhoz], "Planeta bur'" [Viharok bolygoja - angol felirattal], valamint ket dokumentumfilm Klusancevrol: "The Star Dreamer" es "K zvezdom" [A csillagokhoz]. Az elobbi angol nyelvu/feliratu (ugy kepzdelem, tudsz angolul), es Robert Skotak is megszolal, kiemelve a hasonlosagokat Klusancev es Kubrick filmjei kozott. (A "K zvezdom" kivetelevel minden film szuper minosegben, digitalis formaban van meg.) Sajnos, bar reszletek vannak beloluk a dokumentumfilmekben, nincsen meg a "Mars" es a "Luna" Klusancevtol. A Filmmuzeumnak mar ajanlottam a Klusancev-filmek levetiteset - amik folott egy dan ceg tartja a copyright-ot [leveleztem is veluk]. Ezek a filmek mind brilliansak.

Sok egyeb olyan kelet-europai filmem van meg, ami a vilagurhoz [urexpediciok, stb.] kotodik. (Nem nagykepusegbol mondom, de amennyire tudom, talan csak egy-ket masik emberkenek van ilyen vagy teljesebb gyujtemenye a vilagon.) Sajnos, a jelenlegi helyzetem iszonyatosan razos, es igy most sem idom, sem penzem nincs a filmek masolasara/postazasara. De amint erre lehetosegm lesz, szivesen kuldenek masolatot arrol, ami erdekel.

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.05.18.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html