Udv'

A nemet Orion DVD-n az eredeti mono hang is megtalalhato, szoval van valasztasi lehetoseg.

Amugy - bar en sem lelkesedem a technika tulzott hasznalataert [amit a korabbi hozzaszolasaimban mar jeleztem] - en kimondottan orulok az 5.1-es hangnak. Ez olyan, mint annak idejen a mono - egy rossz szam sztereoban is rossz marad, de pl. a Visszhangokat a Pink Floydtol monoban hallgatni {egy sztereo fejhallgatoval szemben} olyan, mint egy Csontvary kepet [pl. a Baalbeket] fekete-feherben nezni. Kozel nulla... Az 5.1 atmoszferat ad a filmnek, meg azutan a kep [a TV kepernyojen - ami lenyegeben egy ablak - megjelenve] egy dolog, a hang [ami ezzel szemben mindenfelol johet] meg egy masik.

Pl. tobben elajultak a veretes Tarkovszkij rajongok kozul, amikor megtudtak, hogy a Stalker DVD-re egy ujrakevert 5.1 hangot raktak. Na, lett is nagy felzudulas (mar akik mar felocsudtak - szerintem tobben meg azota is komaban vannak), es a cegnek gyorsan ra kellett pakolni az eredeti mono-t is -- amit a tiltakozok koveteltek, mivel "Andrej [mert bizony ok ilyen barati viszonyban vannak a - sajnos mar nem elo - rendezovel] ezt adta a filmjehez". Nekem az 5.1-es hang - ami ujabb effektusokat, sot meg hozzaadott zenet is tartalmaz - szazszor jobban tetszik, mint az eredeti, mivel ez csinal a Stalkerbol igazi sci-fit [ugy, hogy az eredeti, mely mondanivalo ugyanugy megtalalhato benne]. Tarkovszkij utalta ezt a mufajt [eloszor veletlenul egy sci-fi filmkent kezdte forgatni a Stalkert, de hogy, hogy nem, valahogy a filmszalag tonkrement, ugyhogy a Mesternek lehetosege lett ujra kezdeni az egeszet - ahol mar gondosan ugyelt arra, hogy nehogy sci-fi film legyen egy sci-fi novellabol [Sztrugackijek altal irottbol]. De ez az o problemaja volt - az en problemam viszont az, hogy azt a filmet szeretem, amit szeretek :-)

Szoval nekem ketfele Orion letezik: az eredeti mono, magyar szinkronos [amit igenis szivesen nezek], ami konnyedebb + a nemet 5.1 [aminek a nyelvezetet szerencsere nem ertem], ami sokkal "komolyabb", amolyan veretes, izgalmas sci-fi. Pl. az elso reszben az MZ4-en a magyar valtozatban Atan es Hasso ugy beszelnek, hogy nem lehet a szituaciot komolyan venni [pl., szabadon: "Hat ez a fu:tyi itt semmi?! Ezt berobbantjuk, en meg szivom a tiedet!"] Ezzel szemben, az "uj" nemet valtozatban benne vagyok az esemeny kellos kozepeben [a 5.1 "surround sound" jovoltabol], es mivel nem ertem a szoveget [ami amugy is valoszinuleg nem olyan idetlenseg, mint az idezett magyar], szinte a tiz kormomet leragom az izgalomtol.

Szoval az Orion TV-sorozat 5.1-es hangjaval nincs semmi bajom - ellenkezoleg. Persze, a tulzasokat en sem szeretem - ezert sohasem nezem a mozifilmet, ahol - tobbek kozott - nagyon zavar a felspanolt basszus, a felgyorsitott Orion-fel/leszallas, stb. A TV-sorozat 5.1-es hanggal nekem amolyan arany kozeput - frissebbe tettek a filmet anelkul, hogy a valtoztatasokat eltuloztak volna.

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.05.13.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html