Udv'

Igazad van - magam is elgondolkoztam: az abszurditast felroni a sci-fiben abszurditas. Es eppen az a jo, ha a fantazia meglodul neha. Pl. az Andersonok csinaltak egy mozifilmet - 'Utazas a Nap tulso oldalara' cimmel - ahol a Foldnek egy tukor-bolygoja van. A film remek, brillians effektusokkal [modellek teren az Andersonok verhetetlenek], de maga az alapotlet "abszurd" [a ket ikerbolygon minden ugyanugy jatszodik, es mindenkinek megvan az alteregoja - ami lehetetlen lenne, mert pl. mas bolygok, csillagkepek latszananak egy "egyik Fold"-rol mint a "masikrol", szoval pl. ahol az egyik Foldon egy csillagasz felfedez egy ustokost - ami tortenetesen a Nappal szemben van [es mikozben errol hirt visz, autobalestet szenved - lasd Deep Impact] -, a masikon "a masik ugyanaz a csillagasz", errol - marmint az ustokosrol - mit sem sejt. (A filmben a "ket Fold" a Nap atallenes oldalan kering, igy nem lathatja egyik sem a masikat - amin szinten lehetne Kepler torvenyei alapjan vitatkozni.)

Mindezektol fuggetlenul [vagy eppen ezert], nagyon szeretem ezt a filmet.

Az Orionnal kapcsolatban: en jobban szeretem az uj [DD5.1] hangot a TV sorozat DVD-jen ugy a mozfilm - tulzasba vitt - 5.1 hangjahoz kepest, mint a - tul lapos - magyar [vagy eredeti] monohoz viszonyitva. + En orultem volna, ha raktak volna magyar feliratot a nemet 5.1 hanghoz.

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.05.11.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html