Udv'

Orulok, Mihaly, hogy egyetertunk a konyv megiteleseben.

Informacioszerzesre/tovabbitasra az Internet csodalatos [csakugy, mint biciklipumpaval konnyebb felfujni egy kerekpar kereket, mint egy templomi orgonaval - de probaljuk csak lejatszani Bach 'D-moll toccata es fuga'-jat egy bicajpumpaval...!]

En pl. kimondottan orulok, hogy ha egy *picit* beteg vagyok - a felesegem surog korulottem, gyogyteat szurcsolok ... es az agyban fekve egy Metagalaktikat olvasgatok. Ehhez kepest a szamitoget elott gornyedve, piroslo szemekkel egy foszforeszkalo uveglapra meredes csak annyira termekenyiti meg az agyamat, mint amennyire egy no masallapotos lesz egy internetes szexeles utan. Az Internet - elektronikus konyvtar, miegyeb - valoban nem mas, mint potszer.

Nem tudom, de talan korabban elkerulte figyelmemet Attila megjegyzese: "[...] hagyományos értelemben vett könyv (papírlapok, fedél, gerinc, címlap, nyomtatott szöveg, stb.) nem a tökéletes és végérvényes megoldás [..]". Lehet, hogy a konyv meg fog szunni [kovetve sok jo dolgot, ami eppen most valik kodde] - de egy valtozas nem jelent automatikusan fejlodest [sot, manapsag 12 valtozas 12,5 rosszabbodast eredmenyez]. Nem akarok szellemeskedni, hogy semmi sem tokeletes ugyebar [de azert pl. sem a konyvek, sem az olvasoszemuvegek nem kapnak el virust egymastol - nem ugy mint a szamitogepek]. Meg peldaul: vajon az ember/emberi test tokeletes?! Persze, hogy nem - de ettol ez meg igy szep es jo, ahogy van [megha egy geptestbe agyazott agy tokeletesebb es ellenallobb valamit hozna letre]. Pl. egy Galaktikaban/Metegalaktikaban meg is jelent egy szellemes rovid novella: "Az ember masmilyen" - vagy valami ilyesmi - cimmel. Egy masik bolygorol erkezo robotok megprobaltak rajonni az [eleg gyatran mukodo] emberi test felepitesere - de az meg az egyszeru szetszerelest sem birta ki...

Egyebkent, ahogy Hofi Geza mondta: "A nagy gomblyuk mar zseb." Szoval a papirlapok, fedel stb. nelkuli konyv mar nem konyv - tehat a konyvet csak kinyirni lehet [meg egyszer, nem pusztan novellarol, regenyrol stb. beszelek], de megvaltoztatni nem. Ebbol logikusan kovetkezik, hogy tokeletlen konyv nincsen - csak konyv... Es az, hogy ebben a [vesztebe] rohano vilagban mi a praktikus, az nem vizvalaszto. A technikai folenyunket pedig probaljuk olyan helyen kamatoztatni, mint pl. az ehinseg es kornyezetszennyezes megszuntetese, a betegsegek lekuzdese, az univerzum megismerese, a vilagbeke megteremetese, stb. (En nem esek hasra a sok digitalis herkentyuktol egy olyan korban, ahol pl. meg mindig nincsenek holdbazisok, es a Mars poraban meg mindig nicsenek labnyomok.) Olyan az emberiseg, mint a fahoz kikotott hulye kutya, aki a sajat farka utan szalad a vegkidoglesig, ra sem jove arra, hogy tulajdonkeppen nem halad elore egy tapodtat sem.... Szoval nekem a konyv "potlasa" mikrocsipekkel es aluminium korongokkal [legalabbis ebben a vilagban itt es most] csak olyan, mint futast megkonnyito gorkorcsolyat csatolni a fa korul korbe-korbe loholo kutya labara ....

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.03.06.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html