Udv' Ko:sz' a hozzaszolast es a sok ertelmes ervet. Lenne azonban nehany pontositasom.

Nem a kornyezetvedo hatasat domboritottam ki a konyveknek [ami nincs is], hanem azt, hogy nem kell az *olvasasahoz* semmi segedeszkoz [legfeljebb papaszem], es semmifele energiaforras - tehat praktikus. Amugy a konyv eloallitasa valoszinuleg kornyezetrombolobb, mint adatokat ravinni az Internetre - bar ez meg igy is csak toredeke annak, amit a sok eszetlen reklampapir okoz. Egyebkent a kornyezetvedok valoban egyoldaluak: semmi mast nem akarnak, csak a bolygonkat megvedeni... (Nahat, piszok, elfogult gazemberek ezek a kornyezetvedok - hat az a nehany milliomos erdeke az semmi? Csak a bu:dos:s tobbi hat es fel milliard szamit nekik?) Egyebkent szamitasok nelkul is nyugodtan mondhatjuk, hogy a konyvek kornyezetszennyezo hatasa 1 ezrelekenel kevesebb lehet annak, amit a fogyasztoi tarsadalom *teljesen feleslegesen* produkal... Meg aztan, en pl. egyetlen elhajintott konyvet sem latok az utcan, mig a McDonalds-os moslekolos bo:do:no:kben terdig lehet gazolni. Szoval nem a konyv a fo bunos a globalis felmelegedesert meg a szemetelesert.

Sajnos, a "degeneralodas" szavakat a "fejlodes"-sel helyettesitik manapsag [hamisan ugy beallitva, hogy minden valtozas az fejlodes]. Sok peldat hozhatnek az erkolcsok, politika, stb. teren. De maradjunk a konyveknel. En a konyvrol beszeltem - es nem egyszeruen iromanyrol [pl. a kompjuter kepernyojen megjelenitve]. Pl. en is villanyujsagot olvasok valodi ujsag helyett. Teljesen egyetertek azzal is, hogy ami tobb orai konyvtarbeli bongeszes eredmenye volt [ha egyaltalan volt eredmeny], az most 5 masodperc az Interneten.

En is hasznalok Internetet minden nap. De a konyv helyettesitese egy CD-ROM-mal olyan, mint a gyalogolas helyettesitese autoval. Itt egyebkent pl. mar senki sem gyalogol - ha a hompolygo autokat leszamitjuk, kisertetvarosokban elunk. (Lasd Bradbury profetikus 'A gyalogos' novellajat.) Na, ez nem fejlodes ugyanannyira, mint az elektronikus "konyv" nem fejlodes az olvasasban [mert adattarolasra elsorenduek a szamitogep adta lehetosegek - de az olvasas, az valami mas].

Pl. semmilyen CD nem potolja egy koncert elmenyet - igy egy jo [valodi] konyvet olvasni is mas [nekem: jobb], mint egy szabvany laptopot bamulni. Hogy ez maradisag lenne, csak ugy mint a lovasut utani vagyakozas? Nem hiszem ... Vagy egy Bach muvet sem csemballon, hanem szintetizatoron kellene hallgatni, hogy lepest tartsunk a korral? Valaki hallott mar egy olyan elektronikus szerkezetet, ami *valoban* ugy szolt, mint egy gitar vagy fuvola? Nem hiszem. Szoval az elektromos olvasas nekem olyan, mint a Casio szintetizatoron eloadott D-moll toccata es fuga. Ko:sz', akkor inkabb maradok maradi a kellemes emlekemmel, amikor eloben hallottam Lehotka Gabort a Matyas templomban [aki azon abszolut odivatu, bohom nagy hangszeren jatszott - pedig most mar egy filigran szamitogep billentyuin is lekopoghatna egy zenesz a dallamot ugyebar...]

Bradbury pl. csak irogepen hajlando irni, es utalja a a szamitogepes "word processor"-okat. Egyszeruen maradi lenne? Nem hiszem - en teljesen megertem, hogy mas novella kerul ki egy irogeprol, mint egy nyomtatorol [me'g ha a szamitogepen mindenfele hasznos szolgaltatasok is vannak]. Ambar en is szamitogepet hasznalok levelirasra - de en nem is vagyok Bradbury...

A DVD-vel [ill. annak boritojaval] kapcsolatos megjegyzesem szandekom szerint nem volt sem mulatsagos, sem ellentmondasos. Ugyanis itt egy uj dologrol van szo, amit en is szivesen hasznalok - de a konyv jo par evszazada ugy jo, ahogy van. Termeszetes, hogy nem szuper 8-as filmet berregtetek filmnezes gyanant - de a film atvitele [es igy elevzete] jobb lett a video-val es a DVD-vel. Ezzel szemben, egy iras semmivel sem lesz jobb [hanem szerintem rosszabb], ha nem hagyomanyos konyvben, hanem egy kepernyon jelenik meg. (Nekem ui. az olvasas elveztes elfoglaltsag is - es nem csak informacioszerzes.)

A telefonos ervem is felre lett ertve. En ugyanis a telefonhoz ugy hasonlitottam az internetes csevegest, mint egy *ujabb* degeneralodast az *emberi kapcsolatban* [es nem: informaciokozlesben]. Ezert irtam, hogy a telefonnal "legalabb a hangunk megjelent" - aminel a "legalabb" volt [szandekom szerint] a hangsulyos szo. A fiaim ugyanabban a lakasban berelnek szobakat - es legutobb az egyikuk "chat"-en uzent a masiknak [aki kb. 5 meterre volt tole]. Nekem ez a fajta "cseveges" furcsa...

Zarasul, hadd mondjak el egy esetet egy illetovel, aki javasolta nekem egyszer, hogy teniszezzunk. "Jo" - mondom - "hol vannak az utok?" es mar pattantam is volna le a haz elotti parkba (szep, napos ido volt). "Hm... ugy ertem, szamitogepen" - pontositott a joember... Hiaba, na, csak nem akarok haladni a fejlodessel... A vilag rohan elore, en meg itt allok, mint egy o"skori ko:vu:let... Ez az en nagy bajom, a csokonyos maradisagom... Na, most mar ugyis lebuktam, igy hat bevallom, hogy elkezdtem libakat tenyeszteni. Ugyanis ludtollal szeretnem megirni a legkozelebbi hozzaszolasomat... Nem tudja valaki, hogy lehetne olcson papiruszt hazilag eloallitani?

Pali



*******************************************
Orion-fórum, 2005.02.11.
http://users.freestart.hu/orion8/forum.html